Bricks4Kidz
 
 
Pierce County
Bricks 4 Kidz Tacoma
(253) 777-3481
Welcome to Bricks 4 KidzĀ® serving our Pierce County, Washington community including Tacoma, Gig Harbor, Lakewood, and Puyallup. Explore our website for more information about our afterschool classes in local public and private elementary schools, seasonal camps, in-school workshops, birthday parties, preschool programs, homeschool classes, robotics & coding, and special events. Contact us today to learn through play! Looking for programs in Thurston County? Visit Bricks 4 Kidz South Sound. For any other area, go to www.bricks4kidz.com and click "Find Location".
   Change Locations    View as Calendar
Schedule
St. Frances Cabrini - Winter - St. Frances Cabrini
01/08/2019 - 03/26/2019
Tuesday
03:10 PM - 04:10 PM
After School Enrichment
Taught by Megan Martell
Select
1 available spot
Purdy Elementary - Winter - Purdy Elementary
01/08/2019 - 03/26/2019
Tuesday
03:40 PM - 04:40 PM
After School Enrichment
Taught by Seana Huffer
Wait List
Registration full
St Patrick - Winter - St Patrick School
01/09/2019 - 03/20/2019
Wednesday
03:05 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Ashanay Fleming
Select
4 available spots
Jefferson Elementary- Winter - Jefferson Elementary
01/11/2019 - 04/12/2019
Friday
03:40 PM - 04:40 PM
After School Enrichment
Taught by Timothy Power
Select
6 available spots
Geiger Montessori - Winter - Geiger Montessori
01/11/2019 - 04/12/2019
Friday
03:40 PM - 04:40 PM
After School Enrichment
Taught by Seana Huffer
Select
7 available spots
Sunset Primary - Winter - Sunset Primary School
01/14/2019 - 04/15/2019
Monday
02:40 PM - 03:40 PM
After School Enrichment
Taught by Timothy Power
Wait List
Registration full
Washington Elementary- Winter - Washington Elementary School
01/14/2019 - 04/15/2019
Monday
03:40 PM - 04:40 PM
After School Enrichment
Taught by Seana Huffer
Select
8 available spots
University Place Primary - Winter - University Place Primary School
01/15/2019 - 03/26/2019
Tuesday
02:40 PM - 03:40 PM
After School Enrichment
Taught by Timothy Power
Select
3 available spots
St Charles Borromeo - Winter - St Charles Borromeo School
01/15/2019 - 04/09/2019
Tuesday
03:10 PM - 04:10 PM
After School Enrichment
Taught by Ashanay Fleming
Select
10 available spots
Lowell Elementary - Winter - Lowell Elementary School
01/15/2019 - 03/26/2019
Tuesday
03:30 PM - 04:40 PM
After School Enrichment
Taught by Vanessa Soza
Select
6 available spots
Chambers Primary - Winter - Chambers Primary School
01/17/2019 - 03/21/2019
Thursday
02:40 PM - 03:40 PM
After School Enrichment
Taught by Timothy Power
Wait List
Registration full
Evergreen Primary - Winter - Evergreen Primary School
01/17/2019 - 03/21/2019
Thursday
02:40 PM - 03:40 PM
After School Enrichment
Taught by Dakota Griffin
Wait List
Registration full
Sherman Elementary - Winter - Sherman Elementary School
01/17/2019 - 03/28/2019
Thursday
03:40 PM - 04:40 PM
After School Enrichment
Taught by Ashanay Fleming
Select
8 available spots
Point Defiance Elementary - Winter - Point Defiance Elementary School
01/17/2019 - 03/28/2019
Thursday
03:40 PM - 04:40 PM
After School Enrichment
Taught by Brooke Howes
Select
7 available spots
Cascade Christian- Puyallup - Cascade Christian- Puyallup
03/01/2019 - 05/17/2019
Friday
03:30 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Dakota Griffin
Select
St. Frances Cabrini - Winter (final 4 weeks) - St. Frances Cabrini
03/05/2019 - 03/26/2019
Tuesday
03:10 PM - 04:10 PM
After School Enrichment
Taught by Megan Martell
Select
6 available spots
Cascade Christian - Frederickson - Cascade Christian- Frederickson
03/11/2019 - 05/20/2019
Monday
03:30 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Dakota Griffin
Select
Heritage Christian - Spring - Heritage Christian School
03/20/2019 - 05/29/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Timothy Power
Select
4 available spots
Evergreen Primary - Spring - Evergreen Primary School
03/28/2019 - 06/06/2019
Thursday
02:40 PM - 03:40 PM
After School Enrichment
Taught by Dakota Griffin
Select
11 available spots
Chambers Primary - Spring - Chambers Primary School
03/28/2019 - 06/06/2019
Thursday
03:30 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Timothy Power
Select
6 available spots
Purdy Elementary - Spring - Purdy Elementary
04/02/2019 - 06/11/2019
Tuesday
03:40 PM - 04:40 PM
After School Enrichment
Taught by Seana Huffer
Select
12 available spots
University Place Primary - Spring - University Place Primary School
04/09/2019 - 06/11/2019
Tuesday
02:40 PM - 03:40 PM
After School Enrichment
Taught by Timothy Power
Select
14 available spots
STEM Class inspired by LEGO Star Wars - STAR Center
04/10/2019 - 05/15/2019
Wednesday
06:00 PM - 07:00 PM
After School Enrichment
Taught by Christopher Grysho
Select
Sherman Elementary - Spring - Sherman Elementary School
04/11/2019 - 06/13/2019
Thursday
03:40 PM - 04:40 PM
After School Enrichment
Taught by Kristi Walker
Select
16 available spots
NE Tacoma area After-School Enrichment - The Seabury School
04/16/2019 - 05/14/2019
Tuesday
03:45 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Kristi Walker
Select
12 available spots
Jefferson Elementary- Spring - Jefferson Elementary
04/19/2019 - 06/14/2019
Friday
03:40 PM - 04:40 PM
After School Enrichment
Taught by Timothy Power
Select
16 available spots
Sunset Primary - Spring - Sunset Primary School
04/22/2019 - 06/10/2019
Monday
02:40 PM - 03:40 PM
After School Enrichment
Taught by Timothy Power
Select
7 available spots

© Copyright 2019 Creative Learning Corporation.
All rights reserved | Contact Us | 904-824-3133 | Request Support Or Share An Idea!